Przyjazne miejsca

Start
Śródroczne spotkania diabetyków wracają po wakacjach
niedziela, 02 września 2012 19:17

Zapraszamy na comiesięczne spotkania młodych diabetyków w ramach projektu "Diabetyk też może być wolontariuszem". Najbliższe, które poprowadzi Pani Justyna, już 3 września w Prokocimiu. ZAPRASZAMY!

Nasze spotkania są realizowane dzięki dotacji z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych http://www.swissgrant.pl/

Poprawiony: wtorek, 04 września 2012 07:49
 
Nowy numer DIABETYKA nr 9/2012
sobota, 01 września 2012 00:00

Drodzy Czytelnicy !
Osoby chore przewlekle z uwagą śledzą wszelkie doniesienia dotyczące nowych terapii i leków w nadziei na bardziej skuteczne leczenie lub, mówiąc wprost, wyleczenie. Aby sprawdzić tę skuteczność i określić działania niepożądane (a trudno ich przecież uniknąć) potrzebne są badania kliniczne. Budzą one jednak w pacjentach zastrzeżenia. Czy słusznie? Czy warto brać udział w takich badaniach? Piszemy o tym obszerniej w dziale Diabetyk poleca.


Rodzice dzieci z cukrzycą często we wrześniu przeprowadzają z nauczycielami rozmowy dotyczące cukrzycy i insulinoterapii. Idealnie, gdy cały zespół uczący i szkolna pielęgniarka wiedzą o chorobie dziecka, potrafią nadzorować czynności związane z samokontrolą i odpowiednio zareagować, gdy z uczniem dzieje się coś niepokojącego. Co mogą i powinni zrobić opiekunowie dziecka, by mogło się ono czuć w pełni bezpieczne - po odpowiedź odsyłamy do ABC insulinoterapii.

 

Więcej…
 
Nowy numer DIABETYKA nr 8/2012
wtorek, 07 sierpnia 2012 10:02

Drodzy Czytelnicy!

Pora urlopowa trwa. Pogoda zachęca do aktywności fizycznej, choćby nad wodą czy w chłodnym lesie. Czy pamiętacie jednak, by modyfikować dawki insuliny i dostosowywać je do podejmowanego wysiłku fizycznego? Jeśli macie z tym problem, zachęcamy do lektury działu ABC insulinoterapii.


Ostatnio wiele miejsca poświęcamy systemowi opieki diabetologicznej w Polsce, w tym numerze prof. Jacek Sieradzki opowiada, jak ona wygląda z perspektywy lekarza i dlaczego jest tak źle, choć mogłoby być dobrze. Częścią systemu zdrowotnego są także apteki - w tym miesiącu wyjaśniamy, dlaczego utożsamianie apteki ze zwykłym sklepem może być zgubne i jakie są pułapki reklamy leków. Problem ich nadużywania i niewłaściwego stosowania jest dość istotny, warto tu kierować się zdrowym rozsądkiem i przede wszystkim konsultować swoje decyzje z lekarzem, szczególnie jeśli chodzi o leki i suplementy diety sprzedawane bez recepty.

Serdecznie polecamy lekturę "Diabetyka" - jego następna odsłona już jesienią.

Więcej…
 
Nowy numer DIABETYKA nr 6/2012
poniedziałek, 04 czerwca 2012 09:18

DRODZY CZYTELNICY

Propagując niestrudzenie zdrowe odchudzanie, kontynuujemy w tym miesiącu temat walki o szczuplejszą sylwetkę oraz polecamy praktyczne przepisy diety śródziemnomorskiej. Pamiętajmy bowiem, że nadchodzi najlepszy czas - ze względu na większą dostępność świeżych warzyw i owoców oraz sprzyjającą aktywności fizycznej aurę - aby stracić zbędne kilogramy i uzupełnić niedobory witamin.

Szczególnej uwadze naszych Czytelników polecamy dwie rozmowy: jedną z twórcami zadziwiającego projektu DiabDogs, w ramach którego szkoli się psy do wykrywania hipoglikemii, a drugą z Anją Renfordt, wielokrotną mistrzynią świata w kick-boxingu, posiadaczką wytresowanego w tym kierunku psa.

Chociaż takie rozwiązanie nie jest opcją dla każdego - bo pies wymaga mądrej miłości i konsekwencji - nie zastąpi też w żadnym razie glukometru, to jednak rysuje się bardzo interesująco.

Na koniec wróćmy do spraw ważnych, choć przykrych - ukazała się nowa lista leków refundowanych i znów, niestety, nie ma na niej ani analogów długo działających, ani inkretyn. W związku z tym Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wystosowało protest, który z całą mocą popieramy, a działaniom Zarządu Głównego PTD wytrwale kibicujemy, licząc, że przyniosą skutek.

Redakcja

Poprawiony: poniedziałek, 04 czerwca 2012 09:33
Więcej…
 
« pierwszapoprzednia31323334następnaostatnia »

Strona 31 z 34
© diabetycy-krakow.pl 2011-2015